Nevěřte nikomu cizímu, kdo vám půjčí vlastní peníze na směnku
Nový spotřebitelský zákon přišel s řadou novinek, které mají za cíl ochránit příjemce (zejména) spotřebitelských úvěrů. Jednou z novinek spotřebitelského zákona je zákaz směnek, který platí pro všechny tuzemské poskytovatele půjček. Směnkou může být totiž takřka cokoli – od klasické popsané A4, přes účet v hospodě, až po obyčejný ubrousek, který se jedním podpisem může proměnit v klíč k bráně pekelné. Jak je to ale se směnkami od fyzických osob nebo „přátel“, kteří se k vám začali hlásit až v době finanční tísně?
Na jakém principu funguje směnka?
Směnky můžete využít v běžném životě k zajištění soukromých půjček nebo k poměrně snadnému získání půjčky od nebankovní společnosti. Chce si od vás půjčit vzdálený příbuzný nebo kamarád, kterého jste léta neviděli? O tom, zda mu finance půjčíte, samozřejmě rozhodovat nemůžeme, co však můžeme, je doporučit vám, abyste si tento finanční závazek řádně pojistili. A pojištění může spočívat právě v podepsání směnky. Jak již bylo výše zmíněno, směnkou může být opravdu cokoli. Směnku můžete použít buď jako platební nebo pojišťovací nástroj. Dlužník se podpisem směnky zaváže ke splnění svého závazku. V opačném případě může věřitel uplatnit směnku u soudu. Soudní řízení je v tomto případě velmi rychlé, nenáročné a s poměrně jasným výsledkem.
Proč si nepůjčovat tzv. na směnku od soukromých osob?
Pokud potřebujete finanční výpomoc a banka vaši žádost zamítla, nezbyde vám nic jiného, než se obrátit na nebankovní instituce nebo soukromou fyzickou osobu. Nebankovní instituce již půjčky na směnku poskytovat nemohou, ovšem fyzické osoby tento zákon vesele obchází. Pokud vás s nabídkou půjčky na směnku osloví fyzická osoba, rozhodně této možnosti nevyužívejte. Mohli byste se šeredně spálit a čelit v krajním případě také tolik obávané exekuci.