Dlužili jste bance pár stovek? Půjčku vám neschválí!
Tzv. kontokorent je jistě dobrou vychytávkou pro všechny, kdo mají pravidelné příjmy, ale přesto je na bankovním kontu sem tam překvapí červená čísla. V tomto případě není nic lehčího, než limit „reálných“ peněz přečerpat a začít čerpat bankovní rezervu, která se může pohybovat v řádech několika stovek i tisíců.
Kontokorent si můžete zařídit jako fyzická i právnická osoba a výjimkou nejsou ani studenti, kteří si mohou u některých bankovních společností půjčit až 25 tisíc korun. Tyto vypůjčené prostředky nejsou povětšinou zatíženy nijak závratným úrokem, proto se není čemu divit, že obliba kreditních karet vybavených kontokorentem rok od roku stoupá. Vypůjčené prostředky je však nutno jednoho dne vrátit. A právě tady narážíme na kámen úrazu.
Dlužila pár korun…
Typickým příkladem je jistá žena – maminka dvou dětí – říkejme jí třeba Monika. Ta kouzlo kontokorentu objevila již dávno a měla jistotu, že s kontokorentem bude mít dostatek finančních prostředků na zaplacení stravenek ve školní družině nebo nákupu do domácnosti kdykoli to jen bude potřebovat. Svého manžela jednoho dne mile překvapila poukazem na společným wellness víkend, který byl nejen velmi luxusní, ale také poměrně drahý. V rámci volnočasových aktivit, které kromě vířivek a zábalů zahrnovaly také vysokohorskou turistiku, došlo k úrazu a Monika skončila na nemocenské. Bohužel si nespočítala, že následující měsíc je nutno vypůjčené prostředky do poslední koruny vrátit. Nemocenská, která se na bankovním účtu objevila, tedy nepokryla celou část kontokorentu a Moniku čekal na poště dopis z banky. Dlužila pár korun a banka ji ubezpečila, že se jedná určitě o pouhou nepozornost. I přesto, že následující platba veškeré vypůjčené prostředky vyrovnala, žádost o hypotéku na nový dům manželům schválena nebyla. Důvod? Problémy se splácením produktu s názvem „kontokorent“!