Máme pro vás soukromé půjčky na směnku
Tak přesně touto frází začíná spousta inzerátů, se kterými se můžete denně setkat při svých cestách do práce nebo školy. Většinou jsou tyto inzeráty umístěny na sloupech veřejného osvětlení nebo plechových poutačích. Jedno je však jisté – takové reklamy vám toho mnoho nepřinesou. Nejen, že není příliš bezpečné půjčovat si od soukromých neznámých osob, také novela spotřebitelského zákona směnky počátkem tohoto roku úplně zakázala.
Co si představit pod pojmem „směnka“?
Směnkou je ve své oficiální podstatě úvěrový cenný papír, který dává majiteli směnky výsadní právo požadovat po dlužníkovi splacení dluhu v předem domluvenou dobu. Zákon bohužel doposud nestanovoval konkrétní formu směnky. Pokud byly tedy splněny určité náležitosti (např. označení smluvních stran), mohlo být za směnku považováno takřka cokoli – od pivního tácku, přes ubrousek, až po libovolný kousíček papíru. A tato skutečnost dávala věřitelům hrozivá práva, která mohla dlužníka uvrhnout v opravdové peklo.
Věřitelé již znají nový trik
A jak na zákaz směnek reagují jejich samotní poskytovatelé? Pochopitelně se snaží najít nové triky, jak dostat ze svých dlužníků co nejvíce peněz. A pokud jim k tomu již nepomůžou směnky, zaměřují se na jiné způsoby. Jedním z nich je například pořízení notářského zápisu s přímou vykonavatelností. Ten je paradoxně ještě nebezpečnější, než samotná směnka. Notářský zápis s přímou vykonavatelností umožňuje věřiteli uvalit na dlužníka okamžitou exekuci a to i bez toho, aby bylo toto konání projednáno u soudu. Rada na závěr tedy zní: Vyvarujte se půjček u soukromých osob a nikdy – ani v sebemenší krizi nepodepisuje notářské zápisy s přímou vykonavatelností bez kvalifikované konzultace s právním zástupcem. Přijít byste tam mohli o vše, co jste doposud pracně budovali.