Stát chystá zákaz směnek – jaký dopad to bude mít na věřitele a dlužníky?
Velmi oblíbené půjčky na směnku budou možná od příštího roku minulostí. Stát totiž spekuluje o jejich zákazu. Dnes téměř neexistuje instituce, která by kromě dalších produktů nenabízela také půjčky na směnku. Ve skutečnosti se vám může takový jeden podpis řádně prodražit. A to zvláště v případě, kdy si nedáte pozor a podepíšete tzv. bianco směnku. A právě tomuto chce stát učinit přítrž!
Jak fungují tzv. půjčky na směnku?
Princip tohoto druhu půjček je poměrně jednoduchý. Směnkou může být cokoli od prázdného papíru, přes účet v hospodě, až po papírový ubrousek. Že se vám to zdá jako nesmysl? Omyl, jeden podpis vás může stát hotové jmění. Člověk ve finanční tísni totiž často podepíše úplně všechno, za co se mu věřitel zaručí poskytnutí určité finanční částky. A podpis prázdného papíru je klíčem do pekel. Věřitel totiž vůbec nemusí vyplnit hodnotu směnky ani podmínky, za které budete finanční prostředky hradit.
Jeden neuvážený podpis vás dokáže připravit o všechno
Že byste takový nicotný kus papíru v životě nepodepsali? Opak je bohužel pravdou. Jen si představte situaci, kdy by se váš manžel, manželka nebo dítě nacházeli v kritickém stavu. Pro jeho záchranu byste udělali cokoli – na což poskytovatelé půjček na směnku sází. Ale půjčky na směnku nejsou pouze doménou osob zachraňující své nejbližší. Často tento druh půjček využívají alkoholici, gambleři nebo drogově závislí. Málokdo si však uvědomuje, že jedním podpisem zničí vše, co si doposud budoval.
Konec směnkám v (ne)dohlednu?
Ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení novelu spotřebitelského zákona, která má podobným praktikám zabránit. Pokud zákon projde, od roku 2013 budou mít zprostředkovatelé půjček a úvěrů zakázáno nutit dlužníka k podpisu směnky. Zda k tomu doje – to je prozatím pouze a jenom ve hvězdách.