Pozor na nesolidní poskytovatele půjček aneb jak nenaletět?
Potřebujete půjčit větší, či menší finanční obnos? Obrátili jste se na banku, která však vaši žádost zamítla? Nesehnali jste ručitele, ani nemůžete poskytnout zástavu? Nezbývá tedy nic jiného, než požádat o pomoc nebankovní instituce. I když v české společnosti převládá mýtus, který označuje všechny nebankovní poskytovatele půjček za podvodníky, my vám dáme přesný návod na to, jak takové společnosti nebo fyzické osoby zavdávajícími si s praktikami lichvářů poznat. Nenechte se nachytat na první pohled „výhodnou půjčkou“, která však může zruinovat nejen vaši peněženku, ale také bankovní konto.
Nikdy neplaťte za půjčku předem
Stále více nesolidních společností láká lidi v tíživé finanční situaci na zaručeně výhodné půjčky, které lze vyřídit během pár minut. Potřebujete pouze občanský průkaz a menší finanční zálohu, která má pokrýt administrativní náklady s poskytnutím půjčky spojené. A právě na takové poplatky si dávejte velký pozor.
Je mnoho případů, kdy klient zaplatil za zprostředkování půjčky předem. Jeho naděje na získání finančních prostředků však pohasla poté, co již nikdy neviděl svou zálohu, slíbené peníze, ani kontaktní osobu, která se měla vyřízením a poskytnutím jeho půjčky zabývat. Rada číslo jedna tedy zní: „Nikdy společnosti neplaťte poplatky ani zálohy předem“.
Pozor na směnky
Směnky jsou živým a stále diskutovaným tématem. Možná, že již od příštího roku podvody s „bianco“ směnkami nebo směnkami napsanými na vyšší částku budou minulostí. Stát se totiž snaží prosadit zákon, který by měl směnky jednou pro vždy zakázat. Co nás však čeká v budoucnosti, to je ve hvězdách.
Faktem je, že směnky stále existují a lidé je bez rozmyslu podepisují. Pokud se vám tedy směnka do rukou dostane, vždy si ji pečlivě pročtěte a hlavně nikdy nepodepisujte bianco směnku, na kterou si může zprostředkovatel následně napsat jakoukoli finanční částku.